kolekcja wschodnioazjatycka
W skład kolekcji wschodnioazjatyckiej wchodzą głównie książki chińskie i japońskie powstałe w XIX wieku. Szczególnie interesujące są dwa słowniki chińsko-mandżurskie. Jeden z nich to rękopis wydany w dwóch tomach (MAP 10025), natomiast drugi to ksylograf (MAP 10026). Ciekawym obiektem jest także zbiór statutów spisany w całości w piśmie i języku mandżurskim (MAP 3706). Pozostałe egzemplarze pochodzące z Chin to przede wszystkim estampaże (odbitki inskrypcji kamiennych), ksylografy oraz kolekcje drzeworytów barwnych.
Przykładem sztuki japońskiej są zeszyty drzeworytów barwnych, zwój z akwarelami (MAP 10014), czy instrukcja malowania (MAP 10876), uzupełnione opisami. W skład kolekcji wchodzi także ksylograf będący zbiorem lekcji znanych europejskich lekarzy (MAP 9081).
Manuskrypt mandżurski został opisany przez prof. Jerzego Tulisowa (Wydział Orientalistyczny UW). Z kolei kolekcja chińska i japońska w większości została opracowana przez Jolantę Sakowską, Barbarę Pokorską i dr Joannę Wasilewską (Muzeum Azji i Pacyfiku). W ramach projektu digitalizacji prace uzupełniające prowadziła dr Aleksandra Wąsowicz-Peinado (Wydział Orientalistyczny UW) i dr Ewa Paśnik-Tułowiecka (Wydział Orientalistyczny UW).